تبلیغات
مرجع مقالات ثبت شرکت | ثبت اختراع | ثبت برند - انواع شرکت ها در قانون تجارت (بخش اول)

شرکت و برند خود را به راحتی ثبت کنید...

تاریخ:یکشنبه 17 دی 1396-11:06 ق.ظ

نویسنده :هانیه عزیزی

انواع شرکت ها در قانون تجارت (بخش اول)

در این وبلاگ قصد داریم تا شما را با فضای کسب و کار ایران و شرایط حاکم بر آن آشنا کنیم در این میان تمام نیازهای شما را پاسخ می دهیم و شما را با قوانین مورد نیاز و زبان بازار آشنا می کنیم پس با مرجع مقالات ثبت شرکت همراه باشیدتا شما را با انواع شرکت ها در قانون تجارت بخش یک آشنا کنیم. با گسترده تر شدن و پیچیده تر شدن روابط حاق افراد در عصر حاضر , قوانین حاکم بر روابط و مناسبات واقع مطلب كامل و ناقص افراد هم کم کم شکل منسجم تر و کامل تری به خود گرفت .بسیاری از امور که قبلا در روابط حقیقت امر افراد به صورت فردی و آزادانه و بی قاعده در جریان بود به تدریج تحت استیلا ی قوانین تحكیم گرفتند و شکل الزامی پیدا کردند و بسیاری از امور جاری جامعه در حوزه های تجارت دادوستد – بازرگانی – خانوادگی و  عقبی موارد از شکل فردی خارج شدند و تحت رسیدگی و حاکمیت دولت از آبگین اعمال قوانین و مسلك استقرار گرفتند.

ثبت شرکت

ابتدا به معرفی مختصری از شرکت‌های تجاری هشت‌ گانه:

سهامی عام‌، سهامی خاص، با مسئولیت محدود، تضامنی، مختلط غیرسهامی، مختلط سهامی، نسبی و تعاونی
قوانین ثبت شرکت برای نخستین بار در سال 1310 وارد قوانین تجارتی ایران شدند که در 12 ماده تنظیم و به اجابت مجلس وقت آن حین رسید.
بر اساس این تعاریف شرکت به 2 شکل زیر دسته دربند می شود:

1- شرکت تجاری

2- شرکت مدنی

شرکت سهامی عام‌

شرکت سهامی‌عام، شرکتی است معامله که سرمایه‌‌ی آن به سهام، تقسیم‌شده که بخشی از این سرمایه از آبگین معامله سهم ها نصیب ها به مردم تأمین‌ می‌شود. در شرکت سهامی‌عام، تعداد سهام‌داران نباید از سه نفر کمتر باشد و مسئولیت سهام‌داران، بی منتها به مبلغ اسمی سهم ها نصیب ها آنهاست. در این شرکت، عبارت «شرکت سهامی عام» باید قبل از نام شرکت با بعد از آن، بی وهن آسیب با نام شرکت در کلیه‌ی اوراق و اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.

ثبت شرکت

شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص نوع دیگری از شرکت های تجاری می باشد. برای ثبت شرکت سهامی خاص اقلاً تعداد اعضا 3 نفر است. دست كم سرمایه برای ثبت این نوع شرکت به نمونه و غیراستاندارد یک میلیون ریال می باشد. بود 2 مطلع در شرکت سهامی خاص الزامی است. بود هر یک از سمت های مدیرعامل ، رئیس هیئت مدیره و نائب رئیس در شرکت سهامی خاص اجباری می باشد. شرکت های عمرانی ، شهرداری که معمولا در مزایدات و مناقصات شرکت می کنند، شرکت سهامی خاص را انتخاب می کنند. آبرو هیات مدیره شرکت سهامی خاص 2 سال خورشیدی و بازرسین 1 سال مالیاتی می باشد و پس از انقضاء باید تمدید و یا تعویض شوند.

ثبت شرکت


شرکت تضامنی

شرکتی است که تحت نام مخصوصی جهت اعمال امور تجاری بین 2 یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود به طوری که اگر دارایی شرکت برای ادای قروض و تعهدات شرکت کافی هرگز هریک از اعضای شرکت به تنهایی مزدور و متعهد پرداخت تمام قروض و تعهدات شرکت در مقابل افراد ثالث است.نظرات()